Néhány hete egy fogadóórán egy anyuka arra panaszkodott, hogy mindent úgy csinál esténként, ahogy tanácsoltuk neki. Fürdés után megpróbál nyugodt körülményeket teremteni, ráhangolódni a pihenésre. Minden rendben is megy a meghitt mesehallgatás megteremtéséhez, összebújnak a kicsi ágyában, de miután elkezdődik a mese, egy idő után ficeregni kezd, egyszerűen nem köti le őt a történet, hamar elunja. Hol lehet itt a probléma, mi lehet a baj?

Természetesen az első kérdésem az volt, hogy melyik mesekönyvből mesélnek, milyen mesét választ az anyuka? Miután gyermekkorában nagyon szerette a magyar népmeséket, így Benedek Elek gyűjteményéből szemezgetett. Azonban ez a kisgyerek még csak három és fél éves, így hiába az anyuka minden jószándéka, ezek a bonyolult cselekményű tündérmesék még nem kötik le az ilyen korú gyerekek figyelmét. Ők még nem képesek ilyen hosszú ideig figyelni, a gondolkodásuknak is érnie kell ahhoz, hogy megértsék az ilyen összetett cselekményű történeteket.

Egyáltalán nem mindegy, hogy mit választunk, ugyanis, ha nem az életkoruknak megfelelő a kiszemelt mese, bizony könnyen kudarcba fulladhat a meseolvasás. A három-négy éves gyerekek az olyan történeteket szeretik, amik róluk, az ő kis életükről szólnak, viszonylag rövidek, egyszerű a cselekményük. A mesehallgatás során újra élik és feldolgozzák élményeiket, rendezik érzéseiket, s miután a fejükben rendbe kerülnek a dolgok, zárulhat megnyugtatóan a nap.

Karácsony közeledtével Marék Veronika „Boribon” sorozatának egyik könyvét ajánlom figyelmetekbe, véleményem szerint az ő könyveivel lehetetlen melle nyúlni. Generációk nőttek fel az írásain. Az elmúlt harminc évben én magam is azt tapasztaltam, hogy a sikere töretlen. Ma is ugyanúgy rajonganak érte a gyerekek, mint az én gyermekkoromban. Történeteiben az élet nagy dolgairól a kicsiknek is jól érthető nyelven ír. Mindamellett a mesekönyvei bájos illusztrációit is ő készítette.

A böngésző típusú könyvek már egészen aprócska kortól remekül használhatók, de a nagyobbak – akár iskolába készülő gyerekek – is lelkesen forgatják. Erős, kemény papírból készülnek, így szinte elnyűhetetlenek. Ezért az egy-két évesek is biztonsággal lapozgathatják, nem szakadnak ki a lapok, nem gyűrődik össze. Az egy-két éves gyerekek még az első szavaikat tanulgatják, rámutatnak egy-egy képre, megnevezik, így bővül a szókincsük. Lelkesen keresgélik azt is, amit az anyuka mond, kér. Ezek a könyvek komoly szerepet játszanak a beszéd indításban. Nincsen előre megirt, felolvasható történetük, minden a fantáziára van bízva. Így amikor meséltek belőle, nyugodtan engedjétek el a képzeleteteket.

A nagyobbakkal már nem csak a képeket nézegethetjük, de felidézhetjük a közös emlékeket, mesélhetünk a saját gyermekkori emlékeinkről. Remek, tartalmas beszélgetések kerekedhetnek egy-egy ilyen alkalommal. Ebben a karácsonyi böngészőben, amit most szeretnék a figyelmetekbe ajánlani, nem csak a mindennapi élet eseményei elevenednek meg, hanem olyan élethelyzeteket és eseményeket is bemutat, ami nem minden gyereknek lesz ismerős.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük