„A mesékben minden benne van: minden, ami volt, van és lehetne.”

A mesék nem csupán szórakoztató történetek a gyerekek számára, hanem a körülöttük lévő világot mutatják meg. A mesék varázslatos kapuk, melyeken keresztül a gyermek belemerülhet a fantázia birodalmába, és minden egyes mese egyfajta tükör, amelyben a gyermek saját életét és környezetét látja visszatükröződni.

A mesék által a gyermek olyan világot ismer meg, ahol a kegyetlenségek ellenére mindig van kiút, és a történetek pozitív feloldással zárulnak. A nekünk felnőtteknek esetleg horrorisztikus részletekből a gyerekek annyit értenek meg, amit a tudatuk megenged, ezért nem kell aggódni miattuk. A mesék segítenek a gyermekeknek szembenézni a világ kevésbé kedvező oldalaival anélkül, hogy elveszítenék a reményüket vagy a hitüket.

Ellentétben a rövid, pörgős mesefilmekkel, ahol az események olyan gyorsan zajlanak, hogy a gyerekeknek nincs idejük egy-egy pozitív részletet megélni vagy átérezni, a hagyományos mesék időt szánnak az érzelmek kibontakozására, ezáltal a gyerekek számára könnyebbé válik az átélés. Ezenkívül a hagyományos mesék hozzájárulnak a gyermek agressziójának csökkentéséhez, mivel a pozitív kimenetelű történetek segítik a megfelelő érzelmi reakciók kialakulását, ellentétben azokkal a mesefilmekkel, amelyekben csak az agressziót fokozza a gyors és kaotikus események láncolata.

Olvassunk minél többet a gyerekeknek, hiszen ezek az történetek segítenek a személyiségük fejlődésében, erősítik az érzelmi intelligenciájukat, és pozitív szemléletet alakítanak ki a körülöttük lévő világról.

„Mesét hallgatni és mesélni öröm. A népmesék a gyerekek számára ismerős és érthető nyelven szólnak a világról, arról, hogy minden változik és megváltoztatható, hogy az élet családdal, barátokkal, növényekkel, állatokkal együtt teljes, varázslatokkal és próbákkal teli, izgalmas kaland. A Gingalló című, magyar népmeséket egybegyűjtő kötetet jó szívvel ajánlom nagyobb óvodásoknak éppúgy, mint alsó tagozatos iskolásoknak. A tíz téma köré csoportosított történeteket közmondások és szólások kísérik, ám az eddigiektől eltérően ezeket most elrejtettük két nagy képben is. A játék által okozott felismerés örömén túl azt remélem, hogy Láng Anna szólás-mondásokat megjelenítő böngészője segít abban, hogy a népköltészeti alkotásoknak ez a különleges szelete se merüljön feledésbe, hanem beépüljön a gyerekek aktív szókincsébe.” Bajzáth Mária mesepedagógus, a Népmesekincstár mesepedagógiai módszer kidolgozója

One Reply to “Gingalló”

  1. Sziasztok.
    Ez a könyv Fantasztikus.A kislányom imádja,minden este ebből szeretné,hogy olvassak neki.A legjobb,hogy nem éri be egy mesével,hanem szinte követeli a második,harmadik és néha akár a negyik mesét is.Ennyire még semelyik könyvet nem szerette és nem vágyott arra,hogy olvassak neki.
    Köszönjük Drága Anita ,hogy megmutattad nekünk ezt a csodás könyvet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük