Születésemtől 10 éves koromig együtt laktunk a nagyszüleimmel. Hatalmas udvar, hatalmas kert… Gondosan beültetett ágyásokban sorakoztak a zöldségek, a gyümölcsfák roskadoztak a terméstől minden nyáron.
Ahogy telik fölöttem az idő, egyre élénkebben emlékszem a nagymamámmal és nagypapámmal közösen eltöltött időre. Végtelen türelemmel és szeretettel tanítgattak, vontak be többek között a kerti munkába. Mesélték, esténként kis piros kannámmal igyekeztem utolérni a nagypapámat, aki könnyedén vitte a nagy fém locsolókannát. Azt a kannát, amit képtelen voltam kidobni a nagymamám halála után és még most is ott áll az új mellett…
Kertészkedjetek a gyerekekkel, higgyétek el, a legfinomabb az a paradicsom, amit reggeli előtt köntösben és papucsban szedünk. Az a paprika, cukkini, eper… amit mi ápoltunk, locsoltunk, gondoztunk, gyomláltunk… A nagymamám minden reggel körbejárta a kertet, emlékszem, mennyire örült annak, ahogy növekedtek és gyarapodtak a növényei. Megsimogatta a leveleiket, mindig volt hozzájuk egy kedves szava.
Hosszú idő telt el a gyermekkorom óta, de ezek az emlékek élénken élnek bennem, formáltak és alakítottak. Most én fogom az unokáim aprócska kezét…

Kertészkedjetek a gyerekekkel
Mire tanítja a kertészkedés a gyerekeket? Nem is gondolnád, milyen sok mindenre megtanít a növényekről való gondoskodás!
- Megfigyelhetik a gyerekek a növények növekedését
- Megtanulják tisztelni a természetet
- Megismerik a növények részeit
- Elsajátítják a növények gondozását, ápolását
- Megtanulják, mire van szüksége egy növénynek
Ha gyermekkorban kezdünk el kertészkedni, sokkal többet tanulunk meg, mint a növények részei vagy életciklusai. Megtanuljuk, hogy felelősek vagyunk a növényekért, felismerjük és megértjük az ok-okozati összefüggéseket, például szembesülünk azzal, hogy a gondoskodásnak is egy jól átgondolt egyensúlyban kell lennie, hiszen például a túl sok víz ugyanúgy árt a növénynek, mint a túl kevés.
A várakozás, amíg a magból kifejlődik egy palánta és idővel termőre fordul, türelemre tanítja a kicsiket és önbizalmat ad nekik, sikerélményhez juttatja őket. A kertészkedéssel eltöltött idő hatékonyan fejleszti a kommunikációt, céltudatossá formálja a gyerekeket és fejleszti a felelősségérzetüket.
Nagyon izgalmas látni az örömöt az arcukon, a csillogást a szemükben, amikor a magokon felfedezik az első kis csírákat, vagy amikor elfogyasztják ez első, beérett termést, amit ők gondoztak.
Nem utolsósorban a közös ültetés, a növények gondozása során alkalom nyílik arra is, hogy az egészséges életmódról, az egészséges táplálkozásról is beszélgessünk a gyerekekkel.