Miért?

A mesékben, különösképpen az én szívemhez oly közel álló népmesékben egy-egy hős a történet során rengeteg próbatételen megy keresztül. Legyőzi a sárkányt, elhozza az élet-halál vizét számtalan akadályon keresztül… Ezek a próbatételek, küzdelmek, kihívások mind-mind segítik őt abban, hogy a kitűzött célját elérje.

Gyermekeinknek, bármennyire is szeretnénk megkímélni őket ettől, szintén szembe kell nézniük az élet, a világ kihívásaival, akadályokat kell leküzdeniük ahhoz, hogy felnőttként sikeresen nézzenek szembe az adódó problémákkal. Mindezt megfelelő önbizalommal, pozitív hozzáállással, magasabb önbecsüléssel. Ha gyermekként megtanulja, hogy a nehézségeket hogyan kell jó stratégiával megoldani, akkor sikeresen győzi majd le a saját félelmeit, szorongásait és kishitűségét, megtanulja pozitívan szemlélni a világot. Megtanul elboldogulni benne és megtanulja, hogy a boldogság nem attól függ, hogy érnek-e bennünket megpróbáltatások, hanem attól, hogy hogyan állunk ezekhez, meg merünk-e küzdeni saját démonjainkkal. Félünk-e belekezdeni valamibe, amiről azt gondoljuk, hogy benne van a bukás kockázata, vagy kellő önbizalommal, pozitív hozzáállással tekintünk a kihívások elé.

Három gyermeket neveltem fel, még kisiskolás volt a fiam, nehezen találta a helyét… sokat aggódtam érte, amit megosztottam az osztály tanítójával is. Máig a fülemben csengenek a szavai: „Hagyd őt, ne féltsd ennyire, meg kell értened, nemélheted az ő életét!” Gyanítom, hogy ő már nem is emlékszik a beszélgetésünkre, de bennem nagyon is élénken él, belém ivódott ez a rövidke mondat, mint egy útravaló a legkisebb legény tarisznyájában a hamuban sült pogácsa. Meg kellett tanulnom, hogy anyaként nem járhatom végig az ő útját, oldhatom meg helyette a nehézségeket, ugorhatom át az elé gördülő akadályokat. Nem azzal segítem, ha megóvom őt a negatív élményektől, hanem segítséget nyújtok abban, hogy hogyan lehet ezeket leküzdeni és megoldani.

A mesék szinte észrevétlenül tanítják meg a gyerekeknek ezeket a stratégiákat.

Meséljetek minden nap, hogy hogyan, a következő részben olvashatjátok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük